- Nori (30)
- Furtuni (14)
- Fenomene de iarnă (6)
- Depuneri de gheață (4)
- Ceață (5)
- Altele (7)
Webinar – proiecte de cercetare derulate de membrii ARMAE
Postat de alexdum la Joi, 08/28/2025 - 09:27
Asociația Română de Meteorologie Aplicată și Educație (ARMAE) vă invită la un nou webinar cu tema „Proiecte de cercetare derulate de membrii ARMAE”, care va avea loc marți, 2 septembrie 2025, la ora 18:00.
Evenimentul va include trei prezentări informale (câte 10 minute fiecare), gândite mai degrabă ca puncte de pornire pentru o discuție deschisă și relaxată. După acestea, vom avea aproximativ 30 de minute dedicate întrebărilor și dialogului cu participanții.
Programul prezentărilor:
-
Adina-Eliza Croitoru (Universitatea Babeș-Bolyai Cluj-Napoca – UBB, ARMAE): Rolul cercetării științifice în (re)definirea pragurilor de avertizare pentru fenomenele meteorologice periculoase
-
Lucian Sfîcă (Universitatea Alexandru Ioan Cuza Iași – UAIC, ARMAE): Progrese în cercetarea climatului urban din nord-estul României
-
Sorin Cheval (Administrația Națională de Meteorologie – ANM, ARMAE): Reziliență climatică în regiunile metropolitane ale Europei
Link de conectare: https://meet.google.com/txz-qjkn-fcn
Vă așteptăm alături de noi pentru a descoperi proiectele de cercetare ale membrilor ARMAE și pentru a participa la o sesiune interactivă de întrebări și discuții.